US Open Adaptive Surfing Championships.s | 2018 Results
348253
page-template-default,page,page-id-348253,eltd-cpt-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-1.8,vertical_menu_enabled, vertical_menu_left, vertical_menu_width_290, vertical_menu_with_floating,smooth_scroll,side_menu_slide_with_content,width_370,paspartu_enabled,vertical_menu_outside_paspartu,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
2018 US Open Adaptive Surfing Championships Results

Adaptive surfing history was made again at the 2nd Annual US Open Adaptive Surfing Championships on October 5th, 6th and 7th, 2018 in Oceanside California on the south side of Oceanside Pier. Hosted by Stoke for Life Foundation, Powered by Challenged Athletes Foundation. These are the results from the event:

Unassisted Prone – Final Results

Christian Bailey

1

Bruno Hansen

2

Skan, Denmark

Mike Pingatore

3

Jesse Del Mar

4

Any Kneel Position – Final Results

Mark Stewart

1

NSW, Australia

Alcino Silva Neto

2

Llywelyn “Sponge” Williams

3

Gwynedd, United Kingdom

Victoria Feige

4

Wave Ski Women – Final Results

Mierra V’AA

1

Michelle Tippens

2

Alabama, USA

Alina Garbuzov

3

Blind Visually Impaired – Final Results

Joshua Loya

1

California, USA

Ling Pai

2

Barbie Pacheco

3

Texas, USA

Scott Leason

4

California, USA

Assisted Prone – Final Results

Freddy Marimon

1

Jeff Andrews

2

Jesse Billauer

3

California, USA

Quinn Waitley

4

California, USA

Below Knee Standing – Final Results

Kenjirou Ito

1

Hawaii

Naomichi Katsukura

2

Carter Hess

3

Sean Reyngoudt

4

Deaf Hearing Impaired – Final Results

Darcy De La O

1

California, USA

Darrick De La O

2

California, USA

Pierre Coutant

3

Mario Huerta

4

Wave Ski Men – Final Results

Felipe Lima

1

Ethan Kairer

2

California, USA

Jeff Munson

3

California, USA

Freddy Carrillo

4

California, USA

Above Knee Standing – Final Results

Eric D’Argent

1

Colin Cook

2

Danielle Burt

3

Ty Duckett

4

Upper Limb Standing – Final Results

Anthony Smyth

1

Benoit Moreau

2

Robson Gaspen

3

Victor Flores

4

Juniors – Final Results

Freddy Marimon

1

Faith Lennox

2

Parker Olenick

3

Kumaka Jensen

4